Lifestyle

Yorgunluğa Bu Yaz Festival İle Reset Atın!

Yaz tatilini, her yaş grubundan insanın renkli hayaller kurduğu zaman dilimi diye tanımlasak tüm sözlüklerden kocaman bir alkış alırız sanırım. Tüm yılın iş, okul yorgunluğunu atmak; ruhumuzu, bedenimizi arındırmak için mükemmel bir tedavidir yaz etkinlikleri. Hadi bunlara bir göz atalım.

1- Eğitim Programları
bu-yaz-300x184Yaz aylarında okulların eğitim dönemlerini bitirmeleriyle eğitim programları faaliyetlerine start veriyorlar. Eğlenceli eğitimler tecrübelerimiz için yatırım niteliğinde olsa da ticari faaliyet gibi görülen programlardan uzak durmanızı tavsiye ederim. Geçenlerde bir girişimcilik eğitimine başvuruda bulundum. Birçok aşama ve mülakat sonrasında bana seçildiğimi söylediler. Bunun yanında abartılı bir ücret talep ettiler. Zaten mülakatta saçmalasam da beni o parayı verdike sonra o eğitime alırlardı emin olun. Ücreti karşılayabilmem için daha önceden girişimcilik hikayemi tamamlayıp gelir elde etmiş olmam gerektiğini, sıfırdan başlayacak biri için eğitimlerinin uygun olmadığını belirttim. Başvuru aşamasında büyük hayaller kurdurup sonra bu durumda bırakanlar da var dikkat edin.

2- Çok Okumak
Dinlenmek denilince şüphesiz ki akla ilk gelen şeylerden biri bol bol kitap, dergi okumaktır. Kış aylarında alınan ama yarım bırakılan, hiç başlanmamış kitaplar bitirilebilir; uzun okuma listeleri tamamlanabilir.
3- Çok Gezmek
İkiye ayrılır. Birincisi deniz kum güneş üçlemesiyle ruhu dolduran tatil seçeneği, ikincisi ise kültürü besleyen gezilerdir. Kutsal üçlemenin maddi sınırlar çerçevesinde apartlardan çok yıldızlı otellere kadar kucak açan seçeneği varken kültür gezisinin en favori alternatifi Interraildir. Bir biletin açamayacağı kapı yoktur da diyebiliriz buna.
4-Çok Dinlemek
Ruhu müzikle beslemek için gereken tek şey bir parça yeni müzik keşfi bir parça da hayal gücü… Birçok online şarkı keşfetme programı olsa da canlı müziğin, konserin yerini hiçbir şey tutmaz. Sahnenin tozunu şarkılarıyla ciğerlerimize dolduran sanatçılara birkaç metre uzakta olup onlarla aynı atmosferi paylaşmak daha tatmin edicidir. Bunun için konser etkinlik takvimine sıkı hakim olmak ve kendi ajandamıza not etmek en iyi yol gibi görünüyor.
5-Maddiyat ve Zaman Sorunsalı
Gönül isterdi ki sevdiğimiz, istediğimiz her şeyi yapalım. Hem vaktimiz hem de maddi gücümüz bol olsun. Sevdiğimiz sanatçılarla aynı atmosferde yer alırken bir yandan kumlara uzanalım; istediğimiz zaman kitabımızı açıp okuyalım, hem de buları uygun miktarda ücretle yapalım… Ne güzel hayaller bunlar değil mi? Yazının devamında sizlere tavsiye edeceğim yaz festivali programını okuyunca aslında hayalperest olmadığımı fark edeceksiniz.

fest-2

Tüm Yılların Gelmiş Geçmiş En Dolu Yaz Etkinliği: Zeytinli Rock Festivali!

İlk düzenlendiği yıldan bu yana Türk gençlerinin “Bu yıl kaçmaz” etkinlikleri arasında bulunan Zeytinli Rock Festivalinde hem deniz kum güneş kutsal üçlemesine, hem yeni insanlar tanımanın verdiği kültürel doygunluğa, hem dinlenme ihtiyacını karşılamaya hem de müziksel anlamda şölen yaşamaya sahip oluyoruz.
Güvenlik açısından tamamen konuk dostu olan etkinlikte bileklik tanımlanması ile festival alanında güvenle gezebiliyoruz. Bu da aklımızdaki acaba’ların çoğunu siliyor. Tamamı müzik severlerden oluşan ve aynı kafa yapısına sahip olan insanların bir araya geldiği atmosferde kaostan uzak dinlenmeye müsait birkaç günlük tatil fırsatını sunuyor.
zeytinli-rock-fest-basladi-IHA-20140830AW180109-6-t-e1465510285826Festival alanında çadırlarla konaklama imkanı sunulması özgürlüğün eğlenceye dönüştüğü noktayı oluşturuyor. Birçok mekan alternatifi, otellerin kaç yıldızlı olduğu sorunsalı, yıldızın her birine ne kadar ücret ödeyeceğimiz ve bunun kaşılığını alıp alamayacağımız konusundaki şüpheli muhasebemize sünger çeken yegane çözümdür kendi konaklama imkanımızı katlayıp çantamıza koyarak tatile gitmek. Her şeyi ayarlayan biz olduğumuz için kötü sürprizlere yer yok 🙂
Bu yıl etkinlikte Duman’dan Umut Kuzey’e, Şebnem Ferah’tan Cem Adrian’a, Ceza’dan Marsis’e birçok ismin sahne alacağını görüyoruz. Dört günlük festivalin içine dört haftalık etkinlik rarlanmış, ziplenmiş sığdırılmış durumda. Bu da demek oluyor ki müziksiz geçen çok az zamanımız olacak. Açıkçası beni festivalin en çok cezbeden yanı bu. Çünkü belli amaç için yapılmış planın o amaç dışına çıkmasından nefret ederim. Müzik, festival tatili planı yapıyorsam karşılaşacağım etkinlik akışı da o şekilde olmalı diye düşünüyorum. (Girişimcilik eğitimi serüvenimi yazının bu kısmında tekrar hatırlayalım).
En çok da maddiyat açısından öğrenci dostu olan etkinliğin bilet fiyatlarıyla ilgili her sene ortaya çıkan söylemler de nazar boncuğu olsun diyorum. Çünkü bu etkinlik için stabil olan fiyata yapılan kötü yorumlar aklınızı karıştırabilir. Yazının başında söylemiştimya hem vaktimiz hem de maddi gücümüz bol olsun. Sevdiğimiz sanatçılarla aynı atmosferde yer alırken bir yandan kumlara uzanalım; istediğimiz zaman kitabımızı açıp okuyalım, hem de buları uygun miktarda ücretle yapalım diye işte hepsinin eser miktarda karışımı bu festivalde. Ayrıca ulaşımı da Rock Otobüsü hizmeti ile bulunduğunuz şehirden kolaylıkla sağlayabilirsiniz.
Şimdi diyeceksiniz ki “Neden bu kadar anlattın?”. Amacım reklam yapmak değil inanın. Uzun yıllardır takip ediyordum Zeytinli Rock Festivalini. Son 3 yıldır tatil yapmayı bir kenara bırakın kendime vakit ayıracak kadar bile dinlenemedim. Çok dolu, çok yorucu zamanlar geçirdim. Bu yıl yaz aylarını nasıl değerlendiririm diye araştırma yaparken fark ettim ki Zeytinli Rock Festivalinin düzenleneceği günleri boş bırakacak şekilde yapıyorum tüm planlarımı. Bu da demek oluyor ki dönüp dolaşıp bu festivale bakıyorum. Bundan yola çıkarak belki benim gibi hem dinlenmek hem eğlenmek isteyenler vardır düşüncesiyle paylaşmak istedim. Siz de hem zaman hem içerik hem de maddi açıdan uygun tatil düşünüyorsanız, rock festivaline buradan göz atın derim. Belki festivalden sonraki bir yazımda sizlere muhteşem atmosferi birebir anlatma imkanı bulurum ve sizler o yazıyı okurken “Aaa evet öyle olmuştu” dersiniz; yeniden birlikte o havayı solumuş oluruz. Bakalım, zaman gösterecek 🙂

İlk yayın: Kampussesver.com

Comments are closed.