LifestyleÖne Çıkanlar

Motivasyon Nasıl Sağlanır?

Instagram‘daki soru cevap kartı etkinliğinde hangi konularda yazmamı istediğinizi sormuştum. Çok güzel cevaplar geldi fakat ilk etapta bir konu seçmem gerektiği için önceliği şu soruya yer vermek istedim. “Hedef belirlerken ve üzerinde çalışırken kendini en çok motive eden şey nedir?”

Bu çok kapsamlı bir konu. Motivasyonun kelime anlamından tutup en son tavsiyelerden bırakalım istedim. Yazı dizisi kadar uzun olacak bir konuyu okurken seni sıkmadan, kendi tecrübelerim ve yöntemlerim ile anlatacağım. Motivasyondan bahsederken yazıya odaklanmanı ve okurken motivasyonunu bozmak istemem.

Öncelikle şunu unutma ki, herhangi bir konuda sadece tavsiye alıp kendi hayatına uyarlayabilirsin. Hiçbir tavsiye %100 kabul edilebilir değildir ve hiçbiri %100 yanlış değildir. Motivasyondan beklentin yapamayacağın şeyler için gücün gökten inmesi mi, yoksa yapmak istediğin ve kabiliyetinin olduğu konularda harekete geçmen için beklediğin ufak bir kıvılcım mı? Eğer birincisi ise, üzgünüm bu konuda kimse sana yardımcı olamaz. Çünkü motivasyon tam olarak bahsettiğim ikinci soru.

Dance Gym GIF - Dance Gym Mustache GIFs

Motivasyonun anlamı TDK’ya göre; isteklendirme, güdüleme. Yine TDK’ya göre motivasyon bir fiil değil isim. Yani motivasyonunu sağlarken bunun ağır eylemler gerektirmediğini bilmelisin. Eğer senin için gerektiriyorsa, o kendini zorlamaktır.

Hangi alanda motive olmak istediğini bilmeden kendi uyguladığım ve tecrübe ettiğim şeyleri anlatacağım. Bunun doğrusu, yanlışı yok şimdiden anlaşalım.

Bu Bir Kazanım Mı?

Weak Gym GIF - Weak Gym Workout GIFsGoogle’da en çok arananlar arasında “Motivasyon nasıl kazanılır?” sorusu yer alıyor. Belki bana kızacaksın ama motivasyonun sonradan edinilecek bir şey olduğunu düşünmüyorum. Eğer bir şeyi çok istiyorsan zaten bununla ilgili mental olarak motivesindir ve sadece bunu artırabilirsin. Okuduğun motivasyon sözleri, kişisel gelişim kitapları gelip de senin ruhuna büyük bir heyecanı yerleştirmeyecek. Motivasyon zaten içinde hissettiğin o heyecanın sürekliliğini artırmaktır.

Heyecan Neredeyse Orada Kendini Motive Et!

Thr Thrilla GIF - Thr Thrilla Face GIFsİlginin olduğu alana karşı heyecan duyarsın ve motivasyonun yüksektir. Eyleme geçmek için ise biraz daha motivasyona ihtiyacın vardır. Çok basit bir örnek vereceğim; sevgilinle buluşmak için her zaman motivasyonun tamdır. Sabah çalan alarm da rahatsız etmez, saatlerce hazırlanmak da. Fakat aranızın bozuk olduğu günleri hatırla, onu görmek içinden gelmez değil mi? İşte motivasyon var ama seviyesi azalmış. İlişkilerin bitme sebebi heyecanımı kaybettim cümlesidir, doğru tahmin ettin. Bu ilişkide eyleme geçmek için motivasyon bitmiş demektir. Seni heyecanlandırmayan bir şey için motivasyon sağlayamazsın.

Kokunun Önemi

Bilimsel hiçbir kanıtını araştırmadığım ama çok işe yaradığını düşündüğüm bir yöntem söyleyeceğim, koku. Kokularımızı beynimiz ve duygularımız ile seçiyoruz. O parfümü alırken seni etkileyen şey neydi? Beynini uyardı, mutlu etti. İşte bahsettiğim tam olarak bu.

Spray Ariana Grande GIF - Spray ArianaGrande Perfume GIFs

Bir işe çok odaklanmak istediğimde ama motivasyonumu sağlayamadığımda hemen kıyafetimin yaka kısmına, boynuma ve bileklerime parfüm sıkarım. Hatta son dönemde parfümümden daha çok sevdiğim bir kolonya var, onu tercih ediyorum. Beni mutlu eden şey motivasyonumu artırır, sevdiğim koku da mutlu ediyor. Zaten onu kokladığımda mutlu olmasam neden kullanmayı tercih edeyim ki? Eğer kokunu bir başkası ya da başkaları sevdi diye kullanıyorsan burada durup düşünmen gerekiyor. Kendin için motive olmayı gerçekten istiyor musun?

Ufak bir tüyo daha, rahat uyumak istediğim zamanlarda yastığıma ya da yatağımın baş hizasındaki bir köşeye parfümümden sıkarım. Beni bu derece rahatlatan ve mutlu eden bir şey motivasyonumu da doğal olarak artırır. Ayarını iyi belirle ama, nefes darlığı olmasın durduk yere…

Motivasyonun Mutlulukla İlgisi Olmalı

Kaçıncı başlıktayız, hala mutluluk diyorum. Seni mutlu eden alışkanlığın motivasyon sağlaman için biçilmiş kaftan. Dışarıdan bakıldığında mükemmel bir hayatın olabilir, içeriden baktığında ise seni mutlu edecek hiçbir sebep yoktur. Durum böyleyse o zaman mutlu olacağın hedefler koymalısın önüne.

Claire Dancing GIF - Claire Dancing Baby GIFsBulaşıkları yıkamak seni mutlu ediyor mu? Kalk ve yıka. Peki kitap okumak? Cevabın evetse bulaşıkları yıkadıktan sonra kitabını hemen eline al. Mutlu olduğun şeylerin zamanla motive olduğun şeyler haline geldiğini gördükçe bir adım ileri taşı. Hayalindeki bölümü kazanmak için gireceğin sınav? Kabul ediyorum hoş değil ama bir adım sonrası için kitabı yeterince okuduğunda ders kitaplarını eline al. Aslında su soğuk ama girince alıştın değil mi?

Hayal Kurmak Bedava

Homer Dreaming On Couch GIF - Couch TheSimpsons Dream GIFsCidden bedava, çok hayal kurdum hiçbirine para ödemedim, zaman ödedim. Hayal kurarken harcadığın zamanı göz önünde tut ama kontrolcü olma. Bırak aksın, bir yerde tıkandın mı? Uyu ya da başka bir şey yap. Hayallerin uykunu kaçırmasın ama çok hayal kurup uyurken sen de zamanı kaçırma.

Bu arada hayal kurarken para ödemedim ama hayallerim için motive olup hedeflerimi gerçekleştirdiğimde para kazandım. Böyle de güzel yanı var işte. Buradaki ince ayrıntı, hayallerinin sonunda hedef koyarsan motivasyonunu sağlıyorsun.

İnsan Seçmek Ayıp Değil!

En büyük yaptığım yanlış insan seçmemekti, bu bir nevi sarhoşluktu ayıldım. Beni hedeflerimden alıkoyan, motivasyonumu düşüren herkesi hayat merkezimden bir adım uzaklaştırdım. Tabii ki silmedim, ama bana zarar vermeyecek uzaklıkta kalmalarını sağladım.

Drama Queen Dramatic GIF - DramaQueen Dramatic Leilani GIFsSürekli drama oynayan tiyatrocu arkadaşlarından uzak dur. Onlar kendileri etkilenmiyor olabilir. Daha açık konuşmak istiyorum; sırf konuşmak için konuşuyor olabilirler. Sonra bir bakarsın hayatı tamamen yolunda, sahneden indiğinde onlar gözyaşlarını silmiş ve sen hala ağlıyorsun.

 

Sana yalan söyleyenlerden uzak dur. Doğru mu yalan mı diye düşünerek harcayacağın enerjiyi kendi hayatın için; bu adımım doğru mu yanlış mı diye düşünerek harca.

Kid Tired GIF - Kid Tired Monday GIFsYöneticini seç! Sabah uyandığımda işe gidemediğim zamanlar oldu. Hasta da değildim. Tansiyonum düştü gözümün önünü göremedim bir süre, işe gitmemek için vücudum sürekli bahaneler üretti. Diğer yandan çok hastayken bile evde kalsam ama yine de çalışsam dediğim günler de oldu. Hastayım, ateşim var ama çalışmak istedim. Yaptığım iş aynıydı, yöneticilerim farklıydı. Aradaki uçurumun tek nedeni bu.

Cat Love GIF - Cat Love In GIFsHayatındaki kişiyi iyi seç. Senin ona verdiklerinle onun sana verdikleri arasındaki ilişki ne? Karşılıklı mutlu olmaksa, evet. Mutsuz olup beraber atlatmaksa evet. Seni kötü hissettiren, aşağılayan, sana vakit ayıramayan biriyse ve sen bunların tam tersini yapıyorsan motivasyonun her anlamda yerle bir olur. Hayatının merkezindeki duygu ve öz saygın motivasyonunu etkiler. Eğer bu olumsuz eylemleri karşılıklı yapıyorsanız ne diyebilirim ki, cehenneme gitmek için günah işlemenize gerek yok. Siz kendi cehenneminizi çoktan inşa etmişiniz.

Dik Durmayı Hayal Et!

Mental Self Five Barney GIF - MentalSelfFive HIMYM Barney GIFsHedeflerin omurganı dikleştirmiyorsa motivasyon sağlaman çok zor olur. Saygın, refah içinde yaşayan biri olduğunu; yeri geldiğinde sana saçma sapan konuşanların ağzını bilgin ile kapattığını düşün. İşte bu başlık bu kadar, gerisi sende.

Ufak Zevklerine Zaman Ayır

Kalem koleksiyonu yapıyorsan git bir kalem daha al ve gözünün önüne koy. Sabah uyandığında seni gaza getiren  bir objeyi hemen karşına koy. Bende Freddie Mercury posteri asılı mesela. Üzerinde “Show Must Go On” yazıyor.

Freddie Mercury Queen GIF - FreddieMercury Queen Sing GIFsBu posteri ilk astığımda dedim ki sabah buna bakıp savaşçı gibi uyanıp işe gideceğim. İşe yaramadı. Her sabah hayat sana güzeldi Freddie, sana göre ne var ki, dedim. Sürüne sürüne gittim işe. Hala kapıdan içeri girdiğimi düşündükçe midem bulanır. Bir gün durup düşündüm, hayat neden Freddie’ye güzeldi? Çünkü sevdiği şeyi işe dönüştürdü, şartları kendisi oluşturdu. İşte burayı kaçırmıştım. Şartlarımı kendim oluşturmayı geç hak ettiğim saygıyı bile görmüyordum. Kaçış planı çizdim, kader gayretime yardım etti. Şimdi yorulduğum her an Show Must Go On diyorum. Ha yine zor uyanıyorum, ama bu sefer uykuyu çok sevdiğimden, motivasyon eksikliğinden değil 🙈

Bencillik ve Sencilliğin Sınırlarını İyi Çiz

Tina Fey High Five GIF - SelfFive TinaFey HighFive GIFs

Bazı ilişkilerde iki tarafın da kazandığı ya da en kötü senaryo ile iki tarafın da kaybetmediği ama kazanmadığı durumlar da vardır. İlişkilerini bu seviyeye çek.

Basamakları Çıktığını Unutma!

Bunny Rabbit GIF - Bunny Rabbit Sad GIFsBir şeyler yapıp sonuç elde edemiyorsan motivasyonun bozulmasın, hepsi bir basamak. Basamakları çıkarken geleceğe yatırım yaptığını düşün. En azından neyi nasıl yapmaman gerektiğini görüyorsun ve gelecek için her anlamda tecrübe topluyorsun.

Motivasyon Bozma

En önemli kısma geldik. Kimsenin motivasyonunun bozulmasına neden olma. Bir yaparsın, iki yaparsın karşındaki aptal değilse üçüncüde sana yeri öptürür. Bu sefer sen toparlayamazsın. Hem kendin için hem de başkalarının hayalleri için olumsuz etken olma.

Energy Motivation GIF - Energy Motivation Bounce GIFsÖncelikle hiç etik değil. Burada bu yazıyı okuyorsan kendin için bir şeyler yapma peşindesin ama başkalarını olumsuz etkiliyorsun? Umarım yazıdan hiçbir şey anlamamışsındır ve sana yararı dokunmaz 🙂 Çok mu sert oldu, karma bu işte. Hayatın karması aynen böyle çalışıyor ve dönüp seni buluyor. Bu nedenle tekrar söylüyorum, kimsenin motivasyonunu düşürme.

O Zaman Yap!

Suicide Squad Come On Puddin GIF - SuicideSquad ComeOnPuddin DoIt GIFsİstediğin şeyleri dile getiriyor ama bir şeyler yapmak için adil bir adım atmıyorsan motivasyonunu sağlaman gerçekten zor. Sayfalarca yazı okumayı geçtim ansiklopedi bitirsen yine de olmaz. Kendine sürekli “O zaman yap” de. Bahaneleri bırak, o zaman yap. Ha yapamıyor musun, başka yollar dene. Yapmıyor musun? O konuda motivasyon aramayı bırak yapacağın şeyler için motivasyon bak.

Intagram’da beni buradan takip et, soru cevaplar veya DM’ler ile yazmamı istediğin konuyu belirleyelim. Yazıyı sevdiysen bol bol paylaş ki okundukça ben de motive olabileyim. Yeni yazılar eklendikçe haberdar olmak istiyorsan anasayfa en alt kısımda bulunan “Takip Et” kısmına e-postanı bırakmayı unutma 😉

👇

takipci-artirma

Merve İnanduçar

You may also like

Lifestyle

Kış Bize Ne Anlatıyor?

Hayatın önce duyularımıza tesir ettiğine, sonra mantığımızın yola ikna olduğuna inananlardanım. Yaptığımız muhteşem ...

Comments are closed.

More in Lifestyle