İlişki/şi/selÖne Çıkanlar

Sahte Bir Baştan Çıkarıcı İle Karşıya Karşıya Olduğunun Belirtileri

İlişkiler üzerine ahkam kesmek değil ama hep ilişkiler üzerine yazmam için gelen talepleri şöyle bir araya topladığımızda genel problemin baştan çıkarılmanız olduğunu görüyorum. Manipülasyonlar, ihtiraslar, gözü sizden başkasını görmeyip herkesin röntgenini çeken sahte aşıklar…

Küçüğüz daha çok, her insanı tanıdığımızda sıfırdan başlıyoruz. Bazen onun çocukluk travmasının yüklerini çekiyoruz bazen de 18 yaşını yeni doldurup ailesinin evinden ilk defa ayrılmışlık hissinden kurtulamamasının izlerini. Aslında her şey biraz bizimle, daha çok da karşımızdakinin birikimleri ile ilgili.

Psikolog bir arkadaşım bana hep şu örneği verir; ilişkide yapılan en büyük yanlışlardan biri de bir çanta taşımak isterken bu çantayı neyle olursa olsun doldurmaya razı kalmak. Bu gerçeği biraz gevşek yorumlamak isterim, canın muz çekiyor ama yeter ki çantanda meyve olsun diye ayva da olsa koyuyorsan yiyeceğin tek şey ayvadır.

Sahte baştan çıkarıcılar bunu çok iyi biliyor işte. Senin o boş çantanı neyle doldurmak istediğini hatta muz isterken sana nasıl ayva pazarlayabileceğini ileri düzeyde biliyorlar.

Öncelikle şunu söyleyeyim, baştan çıkarmak bir sanattır. Eğer ilişkini gerçek bir baştan çıkarıcı ile yaşayabilirsen dünyada cenneti yakalarsın. Sahte baştan çıkarıcılar ise bunu x2 hızda herkese yapmak isterler. Sesleri, görünümleri, hareketleri çekici gibi gelse de olmayan bir şey olduğunu zamanla fark edersin. Ama o kadar hızlıdırlar ki, nereyi anlamadığını bile tam olarak anlamazsın.

Peki sahte bir baştan çıkarıcı ile karşı karşıya olduğunu nasıl anlayacaksın, bugün bu dertten kurtulman için Sahte Baştan Çıkarıcılarıların özelliklerini tek tek inceleyelim.

1. Davranışları Matematikseldir.

Muhtemelen Youtube’dan karşı cinsi etkilemenin x yolu tarzında videoları ezberleyip karşına çıkan sahte baştan çıkarıcı, hareketlerini sayılı ve ölçülü tutmaya çalışır. Sen bir kez ararsın o hiç aramaz, iki kez ararsın birini açar diğerini açmaz. Aramazsın, bir bahane bulup samimiyetle seni tekrar arar. Sonra mesaj yazarsın ve görüldü yiyenler cemiyetinden VIP üyeliği kaparsın. Bire sıfır, ikiye bir, sıfıra bir, bire sıfır, ikiye sıfır. Hamleler belirli bir matematik formülü üzerine oturtulmuştur.

2. Etkileyici Görünüme, Konuşma Tarzına Sahiplerdir

Sahte baştan çıkarıcıların herkesten ve her şeyden fazla fazla yaptıkları belli olan görünümleri ve konuşmaları vardır. En çok ben giyindim, en çok ben bakımlandım, en çok ben iyi konuştum, en çok ben gezdim, en çok ben çalıştımlarını gözüne gözüne sokmaya çalışırlar. Etrafları onları öven insanlarla doludur. Başkalarını övdükleri mesaj ve konuşmalara pek denk gelmeyiz. Çünkü övülmeye layık olan sadece kendileridir.

Kimse mütevazi olmak zorunda değildir, bu bir tercih meselesidir. Fakat kimin neyi başkasını etkilemek, neyi kendi için yaptığını görmek de zor değil. Sahte baştan çıkarıcıların burada vermek istediği mesaj; “Her şeyin en fazlası bende! Herkes bunun farkında, sen de olmalısın.”

3. Soğuk Başlangıçlar Favori İkramlarıdır

Kendisine nasıl adım attığınız önemli değil, yüz kızartıcı bir şekilde değilse tabi 🙂 Tamamen soğuk tavırları ile ona ulaşmanızın zor olduğunu size başlangıçta anlatırlar. Merakınızı cezbetmek en önemli amaçları. Sonrasında ilginize biraz karşılık verir ve sizin dozu artırmanızı beklerler. Zili çaldığınız bir kapının açılmaması tekrar tekrar gitmenize, tekrarlar sonrasında aralıktan bakılması ise kapının açılacağına dair umudunuzun yeşermesine neden olur.

4. Isınır, Koşturur ve Dinlendirmezler

Sahte baştan çıkarıcılar, hangi denemeden sonra geri çekildiğini gayet iyi analiz ederler. Bundan sonrası artık onlardadır. Seninle iletişim kurup ısınmaya başlar, kendileri ısınırken seni kaynatırlar.

En önemli beklentileri onlarla iletişiminin devam etmesi için plan yapmaya başlamandır. Sana kendilerini gösterebilecekleri bir alan oluşturur ve o alana önce senin gidip üstüne bir de onu davet etmeni beklerler. Kendileri zaten oradadır ama senin onu oraya getirmek için emek harcadığından emin olması gerekir. İkinizin ortak aktivitesini onunla yapmak için can atıyormuşçasına davranmanı bekler ve kabul edelim senin ona ulaşmanın en kolay ve zekice yolu bu gibi gelir. Büyük örnekler aramaya gerek yok; ikinizin de ortak zevkinin müze gezmek olduğunu varsayalım, zaten gideceği müzeye senin davet etmen için elinden geleni yapacaktır. Fakat bunu öyle bir yapar ki, tek mesajı, cümlesi ile kendini onu davet etmek için can atarken bulursun.

Isındıysan koşmaya başlayabilirsin. Hem seninle vakit geçirmekten keyif aldığını belli eder hem de ikinci fırsat için onu kovalamanı bekler. Oyun burada başlıyor. Senden flörtöz kaçtığını zannedersin ama aslında farklı avını baştan çıkarmak için ısınma turunu uyguluyordur. Bu nedenle sana hem çok vakti vardır, sıcak, hem de çok yoğundur, soğuk. Tam hedefe yaklaştığında bir adım daha rakibine gider ki sen biraz daha ısınıp koşmaya başlayasın.

Araştırmalar gösterir mi bilmem ama çok yürüdüğünde ayakların şişince tekrar yürümeye başladığında hissettiğin ağrı dünün emeği olarak sana haz verir. Sahte baştan çıkarıcılar aldığın hazla seni başbaşa bırakmayı iyi bilirler. Ne kadar haz alırsan o kadar koşarsın.

Bazen seni dinlendirmeye yeltenir gibi omuzlarını uzatırken görürsün ama eninde sonunda omzunda dinlenen o olur. Sahte baştan çıkarıcının dinlendirmeme manipülasyonu vardır.

5. Acısı Acındır, Acın İlacıdır

Sahte baştan çıkarıcıların hep bir acısı vardır. Hayatları bir film ise türleri dram puanları 7’dir. Fazlası ile seni yormaz, azı ile ilgini kaybetmez. Ne hikmetse, acıları senin daha önce yaşamış olabileceğin türdendir. Yara almıştır, iyileşmek ister ve sana merhemi olursan hep çantasında taşıyacağını hissettirir. Etkilisindir ama küçülüp çantasına girmen gerekir. Onu sürekli motive etmen ve iyi ki varsınları duyman da ödülündür. Sonra sana bu yaralarını gösterdiği için utanır. Ona acımaman için uzaklaşır ve sen de daha çok anlatmasını, ona yakın hissettiğini, özelini açtığı için minnettar olduğunu anlatırsın. Sana minnettar gibi davranırken lütfeder tavırları ile çemberini daraltır ve zamanı geldiğinde ipi gerip çemberin içte kaldığın kısmı ile tam ortandan düğüm atar. Sana özelini açmıştır ama anlamıyor ve ilgilenmiyorsundur.

6. Kırılgan Şatosuna Ziyaretçi Kabul Edemez

Manipülasyonların ardı arkası kesilmez. Onu bir kere kırmışındır ve tekrar kırmaman için geçmişte yaşadığı acılar üstüne inşa ettiği şatosuna seni kabul edemez. Onu görmek istersen ayakkabılarını çıkararak sessizce yürümen gerekir. Tamamen çıplak hale gelirsin, çünkü hayatta tek kırılan insan kendisi, diğerleri gibi birçok kez kıranın da sen olduğuna artık sen bile eminsindir. En büyük manipülasyonu ise bunca kırgınlığa ve sana rağmen seninle hala görüşüyor olmasıdır. Kimi kandırıyoruz, çocukken bile elimizin bir kez yandığı nesneye bir daha dokunmayacak kadar zeki ve duyu sahibiydik. Çok kırılan ve kendine bu kadar değer veren birinin hala iletişimde kalmasının sebebi anlattığı kadar kırılmamış olmasıdır.

7. Arta Kalansındır

Tüm soru ve sorunlardan uzak bir iletişiminiz bile olsa daima arta kalansındır. Önceliğim kendimim mottosunun yanlış uygulanması sahte baştan çıkarıcıların en büyük özellikleridir. Daima kendileri öncedir, arkadaşları öncedir, senin de arkadaşı olduğunu iddia etmesine rağmen. Öncelik kendimim demek sınırlarımı ve yaşamımı ihlal ettirmem, kendimi ihmal etmem ki daha sağlam bir ruh ile hayatımdaki kişinin hayatına karışabileyim demektir. Sahte baştan çıkarıcılar bencilik ve bencillik arasındaki anlam farkında sana körlük yaratır.

8. Aynaya Bakmana Sebep Olur

Evet, daima aynaya bakarsın çünkü ghostingi hiç beklemediğin anda uygular. Yanındayken sana aşık gibi davranır, uzaklaştığında senin ona aşık olmanı bekler. Eğer beklediğini vermezsen artık yoksundur. Aynı ortamda planlı bir şekilde denk gelirsin, seni görmez. Mesaj yazmanı sağlayacak bir bahane bulur, cevap vermez. Kendi yazdığı mesajların cevabına bile dönmez.

Neden böyle davrandığını soramazsın, sorsan da cevabını alamayacağını sana ima eder. Aranıza bir duvar örer, aşıp ona gitmeni bekler. Gidersin de, çünkü bilmediğin her şey merakını cezbeder, iletişimin kesilmesi özlemini artırır, ona ulaşmanın yolları gece uyurken ve sabah uyandığında ilk aklına gelen olur. Onu kaybettiğini düşünür, kaybetmemen için hamle yapmaya başlarsın. Sahte baştan çıkarıcılar iyi bir kafa karıştırıcıdır ve zihninin berraklaştığını gördüğü her an bir kaşık daha zehir atar.

9. Güçlendirdiğin Şeylerden Kurtulamazsın

Tüm bu maddeye kadar maruz kaldığın tüm sahte baştan çıkarıcı hareketleri seni bir değirmenin içine aldı ve öğüttü. Zayıflarken güçlendirdin. Evine bir aslan sahiplendiğini düşün. Bebekken her şey ne kadar güzeldir. Minik tırnakları ve dişleri ile sana asla zarar vermez. Seninle içgüdüsel oyunlar oynar, öğünlerin ile beslenir ve güçlenir. Sana zarar vereceğini bildiğin halde ona bağlanır ve ehlileştiririm diye düşünürsün ama doğası gereği bir aslanı asla evcilleştiremezsin. Doğasına bırakmayı istersin ama seni unutacağını bilirsin. Eh, hayvanların daha içgüdüsel varlıklar olduğunu varsayarsak yine bir nebze olsun seni hatırlayabilir ama sahte baştan çıkarıcılar öyle mi? Güçlendirirsin, kurtulamazsın, kurtulmak istersen seni asla hatırlamazlar.

10. BONUS: Parkuru Tamamladığını Anladığında Senin İçin Her Şey Çok Geçtir

Burada kendine kocaman bir geçmiş olsun hediyesi almanın vakti geldi, çünkü üstünden koşarak geçen ve daha büyük parkura yol alan sahte bir baştan çıkarıcı geçti. Tek olduğunu düşünürken Ex’in Next’iydin ve şimdi senin de Next’in var. Burada kendine geçmiş olsun diyebilmen için artık sahte baştan çıkarıcın ile vedalaşman lazım. Yoksa sana seninle hangi tempoda koşmadığını ve adımlarının farklı parkurlarda nasıl güzelleştiğini an be an paylaşacaktır. O bunu ustalıkla yapar, yaptırır. Kendisi görünmese bile diğer parkurunun DOLU ışığını açtırır ve ismini yazdırır. Merak etme, seni unutmaz. Seni unutursa eğer, ona ne kadar aşık olduğundan bir sonraki hedefine nasıl bahsedebilir? Sen onun için bir referanssın, tıpkı senden öncekilerin de sana referans olarak gösterildiği gibi. Kendisinin arzulanabilir olmasını geçmişinde onu arzulamış ve hala tek mesajı ile arzulayabilen örnekler ile anlatır.

Sen ise yoluna devam ettiğini zannedersin ama aslında sana ait olmayan ve karşı tarafında sana hissetmek zorundaymışın gibi yüklediği duyguların zaman zaman ortaya çıkmasına maruz kalırsın.

Sahte baştan çıkarıcılar o kadar tatlıdırlar ki, başta onların hayatın tek gerçeği olduğunu ve nihayet o gerçeğe ulaştığını düşünürsün.

Hikayenin sonunda, uyanıkken kaybettiğin gerçeğini uyurken kazanmaya çalışmak için uykulara sığınırsın.

Anladığın an vazgeçmek, sana hayatının aşkını kaybettirmeyecek; sahte baştan çıkarıcından kurtulmanı sağlayacak.

Oyunsa oynarım deme, gerçek bir altın asla sahte bir altınla kuyumcu vitrini rekabetine girmez. Çöpün etrafında dans ettikten sonra evine gittiğinde güzel kokmayı bekleyemezsin.


Yazılarımı okuduktan sonra görüşlerini hello@merveinanducar.com adresine e-mail ile iletmen, Instagram’dan @merveinanducar hesabıma DM olarak göndermen beni mutlu eder. Dilersen yorumlarda da düşüncelerini belirtebilirsin.

Comments are closed.